Sunday, August 2, 2015

Summer Thesis

Hey Peaches! Hope you've all been surviving the summer heat by the water! The beginning of the heat waves was the worst. I was working on my diploma thesis and putting together over a 100,000 characters on a comparison of the growth of Indian and Chinese economy was not fun... But! Finally I got through it and handed it in. Now I just need to have it approved (pleeeease Mr. Z) and defend it. In the meantime, I've been preparing something that might be of interest for you. It has to do with Korea and inspiration from my Korean grandmother. So hang in there, chill and keep cool!
~
Ahoj Broskvicky! Doufám, že přežíváte horka někde u vody! Začátek těchto veder bylo nejhorší. Byla jsem doma a pracovala jsem na své diplomové práci. Dávat dohromady přes 100,000 znaku na přirovnání Indické a Čínské ekonomie nebyla zrovna největší seanda. Ale! Konečně ksem se tím prokousala a odevzdala. Teď jenom potřebuju, aby mi práci schválili (prosím pane Z) a potom obhájit. 
Mezitím jsem i něco začala připravovat a myslim si, že by to mohlo být pro vás zajímavý. Má to něco společného s Koreou a je inspirováno moji korejskou babičkou. Takže buďte v klidu, dejte si chill a hlavně 'keep cool'!
No comments:

Post a Comment