Friday, February 25, 2011

Harajuku Peach

Poslední dobou dost poslouchám a koukám na video klipy od No Doubt a Gwen Stefani a vzpomínala na časy, kdy jsem je poslouchala s mámou cestou do jejího rodného města - L.A. (Los Angeles).  Hudba se perfektně hodila pro těch 8 hodin jízd přes Kalifornskou scénerii, s Burger King a nechutně lahodný vanlikový milkshake(y) z Mekáče, Americké kamiony, obrovské množství rančů plněné živými steaky (dobytek) a krásná zemědělská půda kde rostou rajčata, avokáda, pomeranče a další. Kalifornie je něco absolutně něco jiného než si mysleji Evropani - i když tam byli.

Lately I've been listening to a lot of No Doubt & Gwen Stefani herself, watching the clips, reminiscing about the past when I listened to them with my mom, while driving to her hometown - L.A. (Los Angeles). The music fit perfectly for the 8 hours of driving through the diverse Californian scenery, having Burger King & disgustingly delicious vanilla milkshakes from McD's, American trucks, the vast amounts of ranches filled with delicious live steaks & beautiful farmland consisting of tomatoes, avocado, oranges & much more. California is something different then what Europeans have seen or know even if they have been there.
Orange Groves
Rout 101Yum...
Takže zpátky k tomu proč jsem se zmíňovala o Gwen (miluju to jmeno). Gwen Stefani je moje absolutní idol, protože je matkou, manželkou (je to těžší než si myslíš), zpěvačka, návrhářka "L.A.M.B.", má parfém, je tvůrkyní "Harajuku Girls" a je prostě cool ženská. Vím, že sebe ukřižím tím, že si myslim a řeknu, že je pro mě lepší než Madonna (demokracie ne?). Mno takže jsem byla inspirovana Gwen Stefani a Harajuku Girls a možná pochopíš proč až uvidíš fotky. :)

So back to why I mentioned Gwen (I love that name). Gwen Stefani is my absolute idol, she is a mom, wife (it's much more difficult then you think) , singer, designer "L.A.M.B.", has a perfume, is the creator of "Harajuku Girls", & is just someone so cool. I know I'm crucifying myself by saying, that she is way better than Madonna. Well, I got inspired by Gwen Stefani and the "Harajuku Girls" & maybe you'll understand when you see the photos. :)
Running around "Fontana di Trevi"
Orange nail polish Gabrielle Salvette
Moschino leather gloves

Frozen Fingers

BCBG suede boots
Tiffany & Fred leather purse
MCM Purple Silk Blouse
Skirt from Boutique Victoria


SEPPUN!
(kiss)

1 comment: