Sunday, May 1, 2011

Weird Nights

Bohužel, všichni začali chodit do práce a mě zase ve škole zadali příliš moc práce. Tak jsem na tom bídně s fotkama, ale asi se začnu ptát Tčajwanských turistů, aby mě fotili. Alespoň jsem si udělala fotky ve středu, když jsem byla na otevření Sicilského boutique - A Putia. Ještě, že jsem nejedla před tím, protože ten raut, který měli .... nemělo to chybu. Taky, jak chcete chybovat u sicilskeho jídla? Je to jeden z nejlepších jídel co můžete jíst. Koření, sušená rajčata, olivy nakládané v olivovém oleji, suché a silné víno z čehož cítite to slunce, červený pomeranč s fenyklem a cukrem, těstoviny s mořskýma plodama, atd! Byla taky prohlídka jídla a vín co mají na prodej a kdybych měla na výběr mezi Louis Vuitton a Sicilským jídlem, tak si vezmu to víno. Nebo oboje (srovnat to nejde a mám ráda oboje, takže proč jednu věc, když můžu i tu druhou?)

Unfortunately everyone started to work & I got a lot of work from my teachers so I'm in a bad situation since I do not have any pics of me in my outfits, but I will probably start asking the Taiwanese tourists if they can take a pic of me. At least I took some pictures of the opening of the new Sicilian food boutique - A Putia, on Wednesday. It was a good thing that I didn't eat before, since the hors-d'oeuvre they had there .... mmm ... they didn't miss a beat. Anyways, how is it even possible to miss a beat when it's Sicilian? It's one of the best cuisines in the World! It has a great selection of food from which you can just feel the hot sun, such as red oranges with fennel & sugar, sun dried tomatoes, spices, olives in olive oil, pasta with frutti di mare, etc! There was also an excursion of what products are sold in the boutique. Food & Wine. The wine from which you can feel the sun & makes you feel good inside. I mean if I were to choose between their wine and a Louis Vuitton, I would go for the wine. Or both (you can't really compare them & if I can have both perche non?)


selekce jídla a vin / selection of food & wine


lidi si užívají / the people are enjoying


Marco & Salvatore / owners of the store


A potom jsem se sešla s Ríšou a vyrazili jsme do gayclubu - Friends a Termix. Nemělo by se fotit, když člověk pije ....

And after I met up with Richard & we went to a few gay clubs - Friends & Termix. It's not a good idea to do photos when drinking ...


No comment ...
Tramvaj a pohoda? Ne když se rozjel!


Jeden z důvodu proč jsem psala nefotit se při požití alkoholu, protože se pak člověk blbě tváří

One of the reasons why I said it's a bad reason to take pics when drinking, is because you tend to make stupid faces.


EXIT & HOME

Hitler necklace ~ www.minimon.cz
Coat ~ Miss Sixty
beaded top ~ Boutique Victoria
skinny pants ~ Calvin Klein
beaded shoes ~ Enzo Angiolini
purse ~ Coach

2 comments: