Thursday, November 8, 2012

Chemical Behavoir

Eh, nevim kde mám začít, protože bych tady vylila všechno najednou, ale to bychom se asi nedorozuměli. Takže asi pro dnešek začnu úvodem, jak jsem začala s přípravou na chemoterapie a dále co očekávat pokud chemoterapie na tebe nebo na někoho v rodině čeká. Musím říct, že to bylo pro mě dost hektické poslední týden, tak se omlouvám Peachesové, že posty chyběji. A samozřejmě se omlouvám předem moji češtině, ale myslím si, že mi rozumíte ;)

Kromě toho, abych psala jak jsem na tom, tak taky chci přidat co dělám. Není to jen jedna věc, kterou já dělám nebo jim, ale je to všechno dohromady. Psychika, chemoterapie, jídlo a i menší cvičení. Myslím si, že pokud bych se k té nemoci nepostavila tak jakož jsem se postavila, tak by ani chemoterapie nepomohla. Řikala jsem už v prvním post, že jsem tu správu brala jak mi bylo řečeno. Zhoubný nádor, příjdu asi o všechno. Okay. Slyšet, že v tobě roste 6 cm alien, není dvakrát tak příjemné, ale pokud se k tomu člověk postaví jako kdyby to byla angina, tak to může pomoct (alespoň v mém případě). Chemoterapii jsem začala týden po tom co mi řekli, že mám rakovinu. To znamenalo pro mě, že jsem mela přesně týden na to, abych se připravila na závod života. Absolutně jsem vynechala sůl, tuky, zpracovaný jídlo, kofein, bílý cukr a mouku, jednoduché sacharidy (chleba, rohlíky, těstoviny, etc), přestala jsem ihned kouřit, maso a mléčné produkty jsem taky vynechala. Začala jsem s detoxem těla s pomoci odšťavňovače („juicer“) a mojí mámy, která do mě lila cokkoliv zeleninového. Celý den jsem pila zelený nebo zázvorový čaj (2- 3 l denně)

Ráno

Jednu lžici Bio extra panenského bio oleje
Mrkvový džus se zázvorem a s jablkem
 ovesná kaše s lesním medem, rozinky a mleté lněné semínko

Svačina
Čerstvý jablkový džus se zázvorem
Pomerančový džus nebo banány (1- 2)

Oběd
Bílá fazolová polévka (voda, ve které se vařily fazole byla hmota pro polévku), čerstvá cibule, česnek a mořská řasa

~ nebo ~

Čerstvý salát s červenou řepou, lněný semínka, rajčata a k tomu hrášková/ mrkvová/ dýňová polévka s jedním malým bramborem místo mouky

Svačina
Nespracované ořechy - mandle/ vlašske ořechy/ brazilské ořechy (žádné arašidy, jelikož jsou vetšinou v nějaké oleji nebo jsou posolenél)
Vařené růžičkové kapusty (v živote jsem nejedla snad horší věc .... mno dršťková polévka?), čerstvá brokolice

Večeře
To už jsem nezvládla, protože jsem byla tak zfoukla (až jsem si pšoukla - jak říká babi :))

Takhle mi vydržel detox těla, asi 4 dny a pak jsem začala přidávat:

Sůl, na měkko vajíčko, kozí a kravské produkty (mléko, sýry) – všechno muselo být nezpracované  absolutně čisté a nejlépe pokud je to od někoho kdo má farmu a jsou třeba slepice krmeny vlašskými ořechy (vajíčka mají úplně jinou chuť)
Takhle jsem začala týden před chemoterapii, ale po chemoterapii už to bylo něco jiného, protože jsem nechtěla jíst a bylo mi špatně. Nevim, jestli někdo z vás kdo to čte, zná někoho nebo sám/a měl/a zkušenosti s chemoterapii, ale pro ti kteří nemají nebo neměli tak co očekávat z chemoterapie a jak těm lidem pomoct?

 • Tekutiny, které dávaji do žil můžou působit jinak na každého. U mě jsem akorát měla studenou ruku, kam mě napojili, ale některé ženy si stěžují, že mají pocit štípání
 • Při první dávce jsem se už cítila jako kdybych pila alkohol celé ráno, smála jsem se, byla jsem velice unavená – takže spíše sjetá.
 • K večeru se mi začalo dělat špatně a celou noc jsem zvracela. Ráno mi sestřičky dali tekutinu (glukóza?), abych vydržela cestu z Motole na vesnici..
 • Ráno se ještě dalo jíst, ale už okolo 2 hé hodiny odpoledne se mi dělalo špatně a nezvládla jsem jíst, ale dokázala jsem pít – což je strašně důležitý při chemoterapii, aby se dostali z těla ven škodlivé látky (3 l zeleného čaje)
 • Únava a nesmírná slabost jsou další příznaky, které můžete očekávat. Já jsem byla tak slabá, že jsem nemohla vstát z postele, takže pokud se staráte nebo máte někoho o kom víte, že je na chemoterapii nebo má rakovinu, tak se mu / jí snažte co nejvíce pomoct, aby mohl /a šetřit energii na uzdravení těla.
 • Až po druhé chemoterapii mi začali vypadávat vlasy a byl z toho akorát bordel. Takže jak jste viděli v předchozím postu, oholila jsem si vlasy ve stylu a lá Demi Moore nebo Natalie Portman.
 • Taky opary v puse jsou časté, ale zbavila jsem se jich kloktáním vodou se soli nebo (tekutý) včelí propolis míchaná s vodou. Pomohlo mi to prakticky během pár hodin!
 • Já jsem naštěstí neměla žádné bolesti, kromě první noci po chemoterapii tak jsou bolesti kloubu a svalu. Některé ženský mi líčili jejich pocity a říkali, že jsou jednak velice unavený a slabý, ale taky mají nesmírné bolesti. Jedna paní říkala, že pokud mohla tak skočí z balkonu. Ich. To jsem naštěstí neměla, ale bylo fajn když mi někdo mazal tělo, protože uvolnovala oteklost. Tak si sežeňte nějakého pěkného chlapa .) 
 • První noc můžou být nevyvážené stavy jakož, že jsem měla zimnici a pak zase horečku. Tím pádem vznikali i problémy s dýcháním. Je to velká zátěž nejen na tělo, ale i na srdce a dýchací soustavu. Mela jsem pocity, že mám obrovskou cihlu na hrudníku.
 • pískání nebo šelest v uších mám od začátku chemoterapie, až do tedˇ. Odborně se tomu říká tinnitus a Van Gogh tím trpěl (ucho?) Trošku hůř slyšim, takže křičím jako stará paní. Moje babička ve svých 75 letech slyší lépe než já.
 • Taky je nejlepší pokud není žádná psychická zátěž. Pokud máte problémy s někým, tak se s nima vůbec nebav. Teď je důležitější čas, který strávíte sami nad sebou.

Nedokázala jsem číst moc dlouho (nebo i vyšívat - old school), takže filmy nebo muzika. Nedívala jsem se nebo neposlouchala jsem nic vážného. Koukala jsem na absolutní romantické sladáky nebo i dokonce dětské filmy od Disney. Muziku jsem vybírala od klasické až po zpěvné, ale slova a hudba vždycky byla pozitivní. Může to znít směšné, ale dělají se vyzkumy, jak muzika pusobi na psychiku při léčbě rakoviny a i napomáhá léčbě. 
Moje výběry byly dost často asi takto:
 Israel Kamakawiole (IZ), Jack Johnson, muzika s ukulele, Vivaldi, Mancini, někdy The Rolling Stones, Azaleia Banks, The Black Keys, Joss Stone, Robyn, No Doubt. Když se na to teď koukám, měla jsem sladko-růžový playlist, ale bylo mi z toho dobře. Čerstvý vzduch je důležitý, takže než začala inverze v ČR, tak jsem seděla co nejčastěji venku na sluníčku, zabalená v dekách a kožíšku (abych nezrmzla) a nasávala jsem Vitamín D. Jako stará babička, ale bylo mi lépe.

Nezastavila jsem se jen u předchozího jídelního listku, ale pokračovala jsem ve výzkumu, co vlastně pomáhá odbourávat a dusit rakovinové buňky. Důležité je, udržovat počet krevních destiček, bílých a červených krvinek. To jsem měla rozházené po třetí chemoterapii, ale pomoci Prednisonu, transfusi (upírka - nom nom nom) a stravy jsem to nakopla během 3 dnu zase nahoru.
Príště vám připravim  zase deliktabilní menu jak jíst při chemoterapii. Je to mnohem lepší než předchozí menu, protože už jsem si dovolila použít koření. Sůl nad Zlato!

pokračování příště ....


Bila fazolova polevka / white bean soup


steak & arugola salad (mmm nevim jak to otocit / dont know how to turn the photo)


Scrambled eggs with tomtos, spinach and feta. Yes that is half a slice of fresh dark bread with cream cheese / Michana vajicka s rajcaty, spenat a feta a ano to je cerstvy chleb s pomazankovym maslem


Vitamin C!!


My mom is learning with an iPhone / Moje mama se uci fotit s iPhonem


Bloody Halloween!

Eh, I have no idea where to start, because I would love to say everything at once but I don't think you would understand me much, So for today, I will start with an introduction as to how I prepared myself for chemotherapy and what to expect if you or someone you know will be going through chemotherapy. I have to say, that I am quite sorry i have not been able to update my Peaches, since my week was quite hectic. ;)


Instead of just writing how am I doing, I would also like to include, as to what I was doing.  It has not just been one thing I have been doing or eating, but it is everything together. The mind, chemotherapy, food and even the small exercises I did once in a while. I also must include, that if I have not stood up to the ilness as I have, that my situation might have been different. I think that not even chemotherapy would have helped. Already in the first post, regarding my cancer, I took it as it was told to me. A malignant tumor, I will probably lose my reproductive system. Not an easy thing to cope with, but you know what? Hey, I am not dying. To hear that a 6 cm alien is growing inside of you, is not exactly the most comforting thing to hear, but if one looks at it as a flu instead of a death sentence, then it can help the body and mind to cope with the situation (at least in my case). I started chemotherapy exactly the week after I was told that I have cancer. This meant I had exactly a week to get ready for the  race of my life (so far).  I absolutely left out salt, fat, processed food, caffein, white sugar, flour (including simple carbohydrates such as white bread and pasta). I quit smoking and even left out food such as meat and milk products. I started with a detox of the body with the help of a juicer and a Mom, who adamantly made sure I drank all the juiced veggies and fruits she could get her hands on. With that, I also drank green tea and ginger tea (2-3 liters per day)


Morning

One tbsp of Bio extra-virgin olive oil
Carrot juice with ginger and apple
Oatmeal with forrest honey, raisins and ground flax seed

Snack
Fresh apple juice with ginger
Fresh orange juice or banana (1-2)

Lunch
White bean soup (the broth is the water, which the soup was cooked in), fresh onion, garlic and nori (seaweed)

~ or ~

Fresh arugola salad with sliced red beet, flax seed, tomatoes with the main dish being pea/ pumpkin/ carrot soup with a small potato instead of flour

Snack
Unprocessed nuts - such as almonds, brasilian nuts, walnuts (no peanuts, since they are usually salted and in oil)
steamed brussel sprouts. I do not think I have ever eaten anything worse in my life. Fresh broccoli 

Dinner
I was not able to eat anything by then. I was so bloated and smelled so bad, my grandma could not be around me ;)

This deto lasted about 4 days, before I started adding other foods, such as:

salt, soft boiled eggs, dairy and goat products (cheese, milk) - everything had to be unprocessed, clean and it's best if you know someone who has a farm and you can be rest assured that the hens are fed with walnuts (gives the eggs a totally different taste)

This is how I started one week prior to my chemotherapy, but already during and after chemotherapy it was a bit of a different story. I would feel sick and tired. I am not sure, that whoever is reading this post, has also had or know someone who has gone through chemotherapy (or they themselves), but for those who have not or who are yet to experience it; what should you expect? How can you help them or yourself?

 • The liquids which they pump into the patient have a different effect on everyone. In my case, it made me just feel like I had a frozen hand but some women complain about a tingling feeling
 • Already by receiving my first does of chemotherapy I felt as if I had been drinking alcohol all day, laughing at everything and was tired - so I was pretty high on the drug
 • Towards the evening I would start to feel sick (nausea) and throughout the night I would throw up. In the morning, the nurses would give me a liquid, therefore I was able to last the drive from Motol, Praha to the village
 • I was still able to eat in the morning , but already around 2 pm I would start to feel so sick and was incapapble of eating but I was still able to drink - which is truly inportant during chemotherapy so you can also get the toxins out of your body (3 l of green tea)
 • Fatigue and etreme weakness are also part of the chemotherapy. I would be so weak, that I could not get out of bed, so if you are taking care of someone or know of someone going through chemotherapy; make sure you make some time and help them. They need the energy in order to help strenghten the body.
 • It was not until the second chemotheray did my hair fall out. It was so messy and gross, that it was just better to shave it off as you have seen in the previous post. I got inspired by Demi Moore or Natalie Portman ;)
 • Cold sores and threshes are quite comon and they can be painful. It does help if you buy liquid bee propolis and gargle it. Salt and warm water works fantastically as well. Within a few hours I was "cured" from it!
 • I luckily did not have any pain, dicounting th first night, when my joints and body felt so swollen. Some women have described their pain and feelings, stating that not only are they weak and tired, but also have terrible pain. One elder lady said she would be in so much pain, that she wished she lived on the 5th floor so she could jump from the balcony. ich. I luckily did  not have such pain but it did feel swell, when someone would rub my body to ease the swelling.
 • The first night can be filled with imbalanced temperatures of the body, such as hot and cold flashes. I would be freezing at one ponit, then bloody hot, to the point I could not breath. This would sometimes create problems with breathing. I would feel like I have a huge brick inside of my lungs and on top of my chest, creating a feeling of difficulty for my heart and respiratory system.
 • Not hearing well or having a buzzing sound in your ears is called tinnitus and is completely normal, although my 75  grandmother hears better than I do.
 • It is also great, if you have people you love or like surrounding you. Love is a form of positive energy which is projected upon the person. I have so much of it from my family and friends.
I was not able to read (or do crossstich work for long - old school), so I was designated to watching movies or listening to music. I did not watch or listen to anything serious or dramatic. I would watch chick flicks, saccharin romance comedies and even ventured into Walt Disney movies. My taste in music ranged from classical to disco pop, but always having a positive undertone. I know it may sound ridiculous, but there have been studies if music can help cure cancer.
My choices in music were as such:
 Israel Kamakawiole (IZ), Jack Johnson, ukulele music, Vivaldi, Mancini, sometimes The Rolling Stones, Azaleia Banks, The Black Keys, Joss Stone, Robyn, No Doubt. So now that I am looking at the list, I have been listening to super sweet pink music. Who cares? It made me feel good and bubbly inside. 
Fresh air is important as well. At least it was until the inversion era started in CZ. I would sit outside everyday in the sun, wrapped in fur and blankets, so I would not freeze to death and sucked in all the Vitamin D I could! Like an old lady. But boy, did I feel good.

I did not continue to eat just the previously named foods, but continued my research as to what and which foods work as an anti-angiogenisis (suffocating the too-mah cells!) It is also important that you keep a good red and white blood cell count. My count was screwed after the 3rd chemotherapy but with the help of Prednison, transfusion (zee vampiress - nom nom nom) and a great menu, which kicked up my cell count.
The next time I post, I will be writing about the delictable food I have been eatint during and after my chemotherapy. It is much better than the previous menu since I have already allowed myself to use seasoning. Salt Rules baby!

To be continued ...

2 comments:

 1. chjoo. chybíš!
  s.

  ReplyDelete
 2. Kéž bych uměla anglicky tak, jako Ty česky! Držím pěsti, ať to všechno jde dobře... a těším se na další "peaches".

  ReplyDelete